قازان داغی تسوج

قله قازان داغی:

قازان داغی یکی از قلل در محدوده کوهستانهای میشو در میان شهرستانهای مرند، تسوج، خوی، و شبستر در جهت غرب شهر تبریز و شمال دریاچه ارومیه واقع شده است، که از نظر ارتفاع جزء ارتفاع متوسطهای میشو یعنی 2400 متر می باشد، ولی مسیر کوهپیمایی نسبتاً طولانی و جاذبه های طبیعی محلی آن، کوهنوردان و طبیعت دوستان را مخصوصاً در فصل زیبای بهار و پاییز بخود جلب نموده و مشتاق بازدیدش می نماید. مسیر این قله تا تبریز مجموعاً 125 کیلومتر بوده که تا کمربندی تسوج 105 کیلومتر و تا تابلو روستای توپچی 123 و تا روستای توپچی محل شروع کوهنوردی 125 کیلومتر فاصله دارد.

روستای توپچی از روستاهای استان آذربایجان شرقی بوده و در دهستان چهرگان بخش تسوج شهرستان شبستر واقع شده است و از شمال به کوههای میشو و از جنوب به دریاچه ارومیه و از شرق به روستای چشمه کنان و از غرب به روستای قزلجه مشرف می باشد و دارای کوههای بکر و دیدنی من جمله آن کوه بش داش می باشد.

گزارش برنامه:

گروه کوهنوردی کمتال سردرود روز جمعه مورخ 18 اردیبهشت ماه 1394 با تعداد 19 نفر بوسیله یک دستگاه مینی بوس رأس ساعت 6:00 از قرارگاه همیشگی جلو مخابرات سردرود به سمت مقصد براه افتادیم. پس از توقفی 20 دقیقه ای با تکمیل خریدهای لازم از شهرستان شبستر ادامه مسیر داده، پس از طی کمربندی تسوج و گذر از تابلوهای چهرگان و چشمه کنان در منطقه ای با باغات سرسبز در سمت راست جاده به تابو روستای توپچی رسیدیم. سپس در جاده آسفالته ورودی روستای توپچی برای صرف صبحانه توقف نموده و بعد به روستا مراجعه و با پارک نمودن مینی بوس در میدان مرکزی ده مذکور، رأس ساعت 9:00 آماده شده و با کنترل وسایل و تجهیزات بخط شدیم و بسمت جهت شمال تا قبرستان روستای توپچی به مقصد قازان داغی حرکت نمودیم.

جهت صعود به قله قازان مطابق کروکی و نقشه مسیریابی زیر پس از خروج از روستا در جاده ای خاکی بطرف غرب در حدود 2 کیلومتر طی نموده به مسیر رودخانه ای نسبتاً بزرگ میرسیم. که آب بند و تجهیزات پمپخانه ای در محل بنا شده است در این هنگام مسیر خاکی بطرف شمال تغییر مسیر داده و با گذر از مسیر رودخانه از سمت چپ تپه روبرو بطرف شمال ادامه مسیر می دهیم. شیب مسیر تقریباً ناچیز ولی یکنواخت بوده تا اینکه بعد از مسافت 5/5 کیلومتر راهپیمایی شیب تندتر شده و در مقابل یال دو قله در دو سمت مسیر حرکت یعنی ارتفاع سمت راست(قازان) و سمت چپ(بئش داش) بهم رسیده است. تا تلاقی این دو یال صعود نموده و در سمت راست مسیر نیز شاهد آب انبار و چشمه زیر زمینی هستیم که در یک اتاقک سنگ چین برای مصارف نوشیدنی و توسط لوله لاستیکی 5 اینچیPVC جمع آوری و به پایین هدایت شده است.  با مشاهده سمت دیگر دره جهت خود را به سوی شرق و صعود با شیب تند به بالای کوه های منتهی به قازان داغی ادامه می دهیم. در این مسیر بوته های ریواس و گلهای لاله وحشی برنگ زرد بیشتر از سایر رستنیها خودنمایی می کند. البته این منظره عمر طولانی ندارد و فقط در اواسط فروردین تا اواسط خرداد قابل مشاهده می باشد.

 

ساعت 12:00 ظهر با تکمیل صعود به قله 2395 متری قازان همنوردان عزیز طبق معمول دست شکر و حمد بسوی ایزد تعالی بلند کرده و بپاس نعمت سلامتی و توفیق بهره مندی از نعمت کوهنوردی و مشاهده زیباییهای خلقت الهی در این ناحیه خوش آب و هوا صلوات سرداده و دعای فرج را باهم همصدا شدند.

مشاهده صحنه وسیع در جنوب قله یعنی دریاچه نیمه جان ارومیه، جزیره اسلامی و خشکیهای طرف غربی دریاچه و همچنین کوهستان زیبای سه جهت دیگر این قله بسیار دیدنی و در میان دره های عمیق اطراف مناظری بدیع و حیرت انگیز پدید آورده است. با مشاهده یالهای بهم پیوسته در راستای جنوب شرقی قله ما را وسوسه نمود که برای اولین بار با توکل بخدا آن راستا را پی بگیریم و به روستای توپچی باز گردیم.

مسیر انتخاب شده گرچه برای سایر ماه های سایر قطعاً بسیار دشوار و خطرناک است ولی در زمان اجرای برنامه ما بدلیل بارندگی های دو سه روز اخیر باعث نرم شدن خاک شده و استحکام لازم را برای عبور از آن را فراهم می ساخت. ولی گفتنی است در بعضی مواقع تکه صخره های واقع در مسیر با سنگهای ورقه ای لغزان و ارتفاع 3 یا 4 متری که دو طرف ان نیز دره های عمیق با شیب تند قراردارد، عبور را بسیار مشکل می نمود. به هر ترتیبی بود بعد از صرف زمان 5/2 ساعت به مسیر سنگلاخی رودخانه فرود آمدیم. و نهایتاً ساعت 15:50 به محل چشمه سر قبرستان توپچی رسیدیم. پس از رفع خستگی صرف ناهار و ادای نماز ساعت 17:00 روستای توپچی را به سوی تبریز ترک کردیم. ساعت حدود 20:00 بود که به سردرود رسیدیم. در پایان جا دارد از تمامی اعضای محترم گروه که با دلهای مهربان و صمیمیت همیشگی خود این برنامه را نیز برای همگی شاد و بیاد ماندنی نمودند سپاسگزار باشیم و همچنین دوست عزیزمان علی آقا راننده محترم مینی بوس که زحمت دائمی ما را در برنامه ها برعهده دارند تقدیر و تشکر می نماییم.

تذکر جدی:

بدلیل لغزنده بودن شدید و شیب تند دامنه کوه های این منطقه، توصیه می نماید به هنگام فرود آمدن از کوه از حرکتهای با شتاب و با سرعت زیاد و انجام حرکات پرشی و جهشی اکیداً پرهیز کنیم.

 

شرکت کنندگان:

آقایان حاج اسماعیل عباسی، حاج سیامک سامع، حاج صمد براتی، عظیمی، عبدالعلی مالکی، احمد مالکی، بهرام قابل نژاد، اسد دشمنجو، رحیم علیزاده، حاج محمود اصغرنژاد، عبدالعلی نوروزی، پاشایی، سعیدپاشایی، مجید آدیبیگ، محمد بیمانند، یزدانی، باصری، خانم مالکی

 

بامید صعودهای دیگر و برنامه های شاد و خرم و با سلامتی همراه با عزیزان کوهنوردمان

بازگشت