16 و 23 فروردین 98 قلعه هولاکوخان - جزیره اسلامی

توسط روابط عمومی گروه (دیدگاه‌ها: 0)

اولین برنامه سال جدید را مثل گروههای دیگر کوهنوردی با هولاکوخان آغاز کردیم ، قلعه آق گنبد یا قلعه هلاکو یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین قلعه های آذربایجان است که در جزیره اسلامی (شاهی سابق واقع در قسمت شرقی دریاچه ارومیه) قرار گرفته است جزیره اسلامی یا (شاهی) که چون نگینی در دریاچه ارومیه میدرخشد در شمال شرقی دریاچه به نام شاها آداسی یا شاها جزیرسی یا شاها داغی قرار دارد و از دور شبیه کلاهی به نظر میرسد جزیره اسلامی تنها جزیره آباد وتاریخی دریاچه ارومیه است که وسعت آن 347کیلومتر مربع و محیطش به 70 کیلومتر مربع می رسد در حال حاضر یک رشته جاده آسفالته از سمت شرقی دریاچه به آن متصل شده روستای سرای و ساحل شرقی آن را به خشکی متصل می سازد مهمترین ارتفاعات منطقه کوه چوپوقلو به ارتفاع 2150 متر و کوه داش کن به ارتفاع 1900متر می باشد از قلل مرتفع جزیره اسلامی کوه قالا یا قلعه است . که در جنوب روستای آق گنبد واقع شده و ارتفاع آن 2100 متر و 667 متر از سطح دریاجه ارومیه بالاتر است .

قناتها . چشمه های آب شیرین و گوارا همراه چندین حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق آب کشاورزی جزیره نشینان را تامین می کند در جزیره اسلامی 7 روستا به اسامی: آق گنبد- سرای- گمیچی- تیمورلو- قبچاق-بوراچالو-خورالو(بهرام اباد ) وجود دارد . وقتی مغولها بر ایران دست یافتند هلاکوخان مغول مراغه را پایتخت خود قرار داد به مناسبت این که جزایر دریاچه ارومیه از دسترس اشخاص دور بوده و جایگاه امنی به شمار می رفت محل تمرکز خزاین و نفائس و اموال هلاکوخان و سایر ایلخانان مغول قرار گرفت که در غرب ایران فرمانروایی میکردند  . مشخصات کلی قلعه از نظر استحکامات – موقعیت و استقرار شبیه قلعه های بابک قهقهه و جوشون است  یعنی قلعه ای است که دسترسی به ان اسان نبوده و سه طرف ان پرتگاههای مخوف بوده دفاع از قلعه توسط قلعه بانان به اسانی امکان پذیر و میسر می شد . در حفاری هایی که در قلعه هلاکو به عمل امده این مکانها کشف شده است 1- طویله سنگی که دارای اخور و قسمتهای مختلف مورد نیاز ساکنان بوده است2- زیرزمینی که در دل سنگ و صخره کوهستانی کند ه شده احتمالا زندان نیز بوده است3- چاهی است که اب دارد ولی عمق ان معلوم نیست4- محوطه حمام مانند  5-اتاقی که در سنگی کنده شده و 4 نفر می توانند در ان جای گیرند.هلاکو هولائو معروف به هلاکو خان یکی از چهار پسر «تولی» و نوهٔ چنگیزخان مغول بود.مادرش زنی عیسوی مذهب موسوم به «سرقوی تی» بود و زنش «دوقوزخاتون» نیز مسیحی بود.هولاکو از این رو بنیانگذار سلسله ایلخانیان در ایران نیزمی‌باشد.هولاکوخان یکی از اهدافش برچیدن قلعه های اسماعیلیان بود و با تدبیر خواجه نصیر الدین توسی و بدون خونریزی رکن الدین خورشاه آخرین امام اسماعیلی ایران خود تسلیم شد و کتابخانه نفیسی از قلعه الموت بدست آمد که عطاملک جوینی از هولاکوخان اجازه گرفت کتابهای نفیس و مهم را جدا و بقیه را که مربوط به اصول دین اسماعیلیه بود بسوزاند. در فتح بغداد پس از تصرف بغداد هولاکوخان تمام درباریان و خلیفه را کشت جز وزیر خلیفه که مویدالدین محمدبن العلقمی. زیرا او وزیری دانا و دانشمندی شیعه بود و باطناً از خلفای عباسی نفرت داشت. بعد از آن، هولاکوخان با غنایم هنگفت عازم آذربایجان شد اموال خود را در جزیره شاهی دریاچه ارومیه ذخیره کرد و مراغه را پایتخت خویش قرار داد. به خواجه نصیر الدین توسی امر کرد تا رصدخانه مراغه را بنا کند که زیج ایلخانی از آن دور مانده است. هولاکوخان در 48 سالگی در نزدیکی دهخوارقان آذربایجان در گذشت و در همانجا دفن شد.

ساعت 6:45 روز جمعه برای صعود به قلعه هولاکوخان از سردرود با دو ماشین به اتفاق همنوردان عزیز آقایان­:

راهی شدیم هوای بسیار خوب بهاری نوید یک برنامه دلنشین را میداد، ولی وقتی جاده دریاچه طی می­کردیم  .ابتدای مسیر با شیبی نسبتا تند شروع میشود وحدودا نیم ساعت طول میکشد و بعد تا پایین چشمه تقریبا سطح مسطحی را طی میکنید و پای چشمه محل مناسبی برای صبحانه می باشد آب زلال هرچند اندک ولی دلچسب چشمه ، سایه صخرهای اطراف می طلبد که استراحت کوتاهی درآن محل داشته باشیم . و بعد از این قسمت قسمت صخره ای قلعه شروع می شود حتی در یک بخشی هم دست به سنگ شدن اجباری در مسیر هست و بعد ادامه تا آخر قلعه ، تقریبا ما از اولین گروههایی بودیم که به بالا رسیدیم .

در بالا چون هوا خیلی خوب و صاف بود صبحانه را راحت خوردیم و بعد از شکر گزاری و گرفتن چند عکس یادگاری به دیدن کوههای هم جوار و در یاچه و پل معروف وزیبای دریاچه که از بالا کاملا مشخص بود پرداختیم  و ساعت 11:40 دقیقه به طرف پایین حرکت کردیم  در ساعت 13:30 دقیقه به پای ماشین رسیدیم و از آب صاف چشمه سرو صورت را صفا دادیم و سوار به ماشینها شده راه مبدا را در پیش گرفتیم

بازگشت

افزودن یک دیدگاه