27 اردیبهشت 98 سلطان داغی

توسط روابط عمومی گروه (دیدگاه‌ها: 0)

قله سلطان داغی کوه سهند ، زیارتگاه اسامه بن فرقد از سپهسالاران لشکر اسلام:

کوهستان سهند پس از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگیهای آذربایجان‌شرقی و از معروفترین کوههای آتشفشانی خاموش ایران است که در ۵۰ کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و سلطان داغی در شال غربی کوهستان سهند و در شهرستان اسکو واقع شده است این کوه بعد از قله جام داغی سهند به ارتفاع ۳۷۱۰ متر و قوچ گلی سهند به ارتفاع ۳۷۰۰ متر سومین قله سهند محسوب می شود که ۳۴۷۶ متر ارتفاع دارد این کوه یکی از کوههای مهم آتشفشانی سهند بوده که در حدود ده میلیون سال پیش فعال بوده است و به علت برودت هوا و انجماد و انقباض، توده سنگها بصورت ورقه ورقه درآمده‌اند.

صاحب قبر اسامه بن فرقد یا سلطان حسام الدین فرقد می باشد که در بالای کوه کندوان مدفون است مادر سلطان اسامه بانو حضرت زینب دخترخدیجه زوجه حضرت رسول اکرم (ص) بوده که حمداله مستوفی در کتاب تاریخ گزیده در تاریخ بلدان نوشته اسامه بن شریک رامدفن جبل سهند است از صحابه رسول اکرم که بعد از جنگهای بسیار به درجه شهادت نائل آمد.

آرامگاه سلطان اسامه ابن فرقد کندوان مربوط به اواخر دوره ایلخانی است و در شهرستان اسکو، بخش مرکزی، دهستان سهند، ۱۲ کیلومتری جنوب روستای کندوان واقع شده مراسم چوپانی اولین روز پاییز در روستای عنصرود کوه سلطان اسکو در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور به ثبت رسید. روستای عنصرود یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده است. این روستا دارای چشمه های متعدد آب معدنی و طبیعت ییلاقی بسیار زیباست و از چشمه های چوپان بلاغی، پری بلاغی و آغ بلاغ تامین می شود و به برکت این چشمه ها روستا دارای باغ ها و زمین های سرسبز و آباد است. رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در خصوص این مراسم می گوید: مردم روستای عنصرود در اولین روز پاییز به زیارت قبر اسامه ابن فرقد معروف به اسامه سلطان که در قله کوه سلطان قرار دارد رفته و نذر و نیاز می کنند. با توجه به عناصر دخیل در این آیین به ویژه روایت دخترگبری و آمدن اسامه ابن فرقد برای تبلیغ دین اسلام، این آیین یکی از رسوم باسابقه آذربایجان شرقی در شکرگزاری به شمار می رود. تقدس کوه از زمان های قدیم در ایران و مناطق کوهستانی به ویژه آذربایجان شرقی وجود داشته و کوه ها در فرهنگ مردم از جایگاه بالایی برخوردار بوده اند. به همین خاطر از قدیم الایام بسیاری از آیین های شکرگزاری و درخواست ها در بالای کوه ها صورت می گرفته که آیین شکرگزاری از کوهستان با دام و گله، قدمتی معادل با دوره های آغازین دامداری دارد. .

بازگشت

افزودن یک دیدگاه