20 اردیبهشت 98 قلعه ضحاک

توسط روابط عمومی گروه (دیدگاه‌ها: 0)

باشگاه کوهنوردی و کوهپیمایی کمتال سردرود

نام برنامه : قلعه ضحاک

ساعت حرکت از سردرود : 6:00 صبح روز جمعه

ساعت رسیدن به محل پارک ماشین: 8:30 دقیقه

شرکت کنندگان برنامه : آقایان: 

* - نامهای قلعه: قلعه زهاک؛ ضحاک اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ و قلعه گویی برخی نام این قلعه را در نگارش با «ض» و«ح» مینویسند اما از آنجا که این قلعه مربوط به پیش از اسلام بوده و از آغاز عصر آهن زندگی در آن جریان داشته است، کاربرد نام «ضحاک» در نگارش برای آن نادرست است. چرا که «ضحاک» واژه‌ای عربی و به معنای فرد خنده‌رو است. ضحاک شخصیتی است در شاهنامه فرودسی بومیان منطقه این قلعه را به نام زَهَنک میخوانند و واژه زَهاک به نام محلی آن نزدیک است.

*- تاریخ ثبت قلعه: قلعه آژدهاك (زهاك)، به شماره ۴۲۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

*- موقیعت قلعه: قلعه آژدهاك (زهاك)، در ۱۶ كیلومتری جنوب شرقی شهر سراسكند مركز شهرستان هشترود و در بلندیهای كوه سرمه‌لو واقع شده و دو رودخانه قرانقو و شوی‌چای که دور آن را احاطه کرده قرار دارد. این قلعه حدود ۱۰ كیلومتر طول و یك تا دو كیلومتر عرض دارد و از عظیم‌ترین محوطه‌های باستانی استان آذربایجان شرقی است.

files/groups/kamtal/galleries/1391/zahak_91-2-15/IMG_049522222.jpg

این مجموعه براساس بررسیهای سطحی باستان‌شناختی از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوران تیموریان مسكون بوده و آثار به جا مانده بر سطح تپه غالباً به دوران اشكانیان تعلق دارد كه اوج شكوفائی منطقه محسوب میشود. تنها بنای خارج از خاك و تقریباً سالم این محوطه بنائی چهارطاقی از آجر و كچ و ماسه سنگ است كه با توجه به نوع معماری و تزئینات به كار رفته آن را به دوره اشكانی منسوب میكند.

files/groups/kamtal/galleries/1391/zahak_91-2-15/IMG_06112222.jpg

قلعه ضحاک با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت بر فراز کوه منفرد، از مکان‌های مهم اقوام مانایی و مادها بوده است. که در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه قلعه قرار گرفته است.در این قلعه مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا، حمام و ده‌هاآثار دیگر وجود دارد.نیمی از اتاق‌های‌ قلعه بی‌ سقف‌ در زمین‌ کنده‌ شده‌ و نیم‌ دیگر در کوه و‌ به‌ صورت‌ حفره‌ای ‌درآورده‌ شده‌ است.اغلب‌ این‌ حفره‌ها چاله آبی‌ هم (آب‌ انبار) دارند..

files/groups/kamtal/galleries/1391/zahak_91-2-15/IMG_052522222.jpg files/groups/kamtal/galleries/1391/zahak_91-2-15/IMG_0519222212.jpgfiles/groups/kamtal/galleries/1391/zahak_91-2-15/IMG_054622222.jpg

*- ضحاک کی بود: ضحاک از پادشاهان اسطوره‌ای ایرانیان است. در شاهنامه پسر مرداس و فرمانروای دشت نیزه وران است. او پس از کشتن پدرش به ایران می‌تازد و جمشید را می‌کشد و بر تخت شاهی می‌نشیند. با بوسهٔ ابلیس، بر دوش ضحاک دو مار می‌روید. ابلیس به دست یاری او آمده و می‌گوید که باید در هر روز مغز سر دو جوان را به مارها خوراند تا گزندی به او نرسد.و بدین‌سان روزگار فرمانروایی او هزار سال به درازا می‌کشد تا این که آهنگری به نام کاوه به پا می‌خیزد، چرم پارهٔ آهنگری‌اش ‌(درفش کاویانی‌) را بر می‌افرازد و مردم را به پشتیبانی فریدون و جنگ با ضحاک می‌خواند. فریدون ضحاک را در البرز کوه (دماوند) به بند می‌کشد.

*- مسیر های دستیابی به این قلعه زیبا: برای رسیدن به قلعه ضحاک 4 راه وجود دارد . مسیر اول : از شهر سراسکند در جهت جنوب شرقی ، پس از طی 10 کیلومتر راه پر پیچ و خم به ایستگاه راه آهن خراسانک می رسید جاده آسفالت تمام می شود و بقیه راه را باید در جاده های شوسه روستایی بپیمایید . از راه آهن به سمت روستای مکتو بروید . پس از 2 کیلومتر به یک سه راهی می رسید . سمت چپ جاده یک راه فرعی وجود دارد . کافی است کمی در این مسیر باریک و پر پیچ و خم که شیب های تندی هم دارد برانید . پس از 4 کیلومتر راندن به قلعه دختر می رسید و تازه اول کار است . بقیه راه را باید پیاده بروید . 
مسیر دوم و سوم در واقع یک مسیر است .اگر از ایستگاه راه آهن خراسانک 200 متر به سمت جنوب بروید به تقاطع جاده شوسه روستای خراسانک به روستای مکتو با راه آهن می رسید . حالا راه خود را از روی ریل راه آهن به سمت چپ ادامه دهید تا به یک تونل برسید . یادتان باشد که مراقب باشید قطاری در حال حرکت روی ریل نباشد . تا اینجای راه را که آمدید 2 انتخاب پیش رو دارید . 1- از داخل تونل حرکت کنید و اگر قطاری سر رسید ، در جان پناه های درون تونل پناه بگیرید . وحتما چراغ پیشانی همراه داشته باشید . پس از عبور از تونل ، وارد دره سرسبزی می شوید که رودخانه شورچای در آن جریان دارد . وشما در جنوب شرقی قلعه ضحاک ایستاده اید و اگر کمی دقت کنید می توانید قسمتی از برج و بارو های آن را ببینید .2- می توانید از راه باریکی عبور کنید که در سمت چپ دهانه تونل بر اثر عبور و مرور بازدیدکنندگان به وجود آمده است . پس از طی 2 کیلومتر در این مسیر می توانید از ضلع غربی محوطه به درون آن صعود کنید . 
مسیر چهارم : مسیر چهارم از راه آهن خراسانک به سمت روستای عربلو حرکت کنید . پس از عبور از داخل روستا به یک صخره عظیم می رسید . از گذرگاه های این صخره خودتان را به دره و ساحل رود قرانقو برسانید . حالا می توانید از ضلع شمالی وارد قلعه شوید .

واما مسیری که ما انتخاب کردیم بعد از پیاده شدن از ماشین امتداد راه آهن را تا دهانه تونل اول ادامه دادیم ودر مسیر رفت از داخل تونل اول عبور کردیم ودر ابتدای تونل دوم بعد از عبور از بلای پل محل بسیار زیبای برای خوردن صبحانه وجود دارد که در آنجا صبحانه خوردیم و بعد از سمت راست تونل دوم راه باریک و سنگی را ادامه دادیم بازدید از قلعه و ادامه مسیر تا سمت پایین وخوردن نهار در محوطه بسیار زیبای ابتدایی دره ودرادامه مسیر حرکتمان امتداد رود خروشان شور چای مسیر برگشت را انتخاب کردیم که یکی دیگر از شاهکارهای طبیعت را می توان در آن دره پیدا کرد وبه چشم دید ودر ادامه ازکنار تونل اول گذشتیم و به محل پارک ماشین رسیدیم .

به امید صعودی دیگر

عکس: آقای فداکار و آقای سامع

گزارش :اصغر نظری

بازگشت

افزودن یک دیدگاه