آبشار ماهاران ارسی ۲۳ تیر ۱۳۹۶

توسط روابط عمومی گروه (دیدگاه‌ها: 0)

مشخصات منطقه آبشار ماهاران هادیشهر:

آبشار ماهاران جلفا در موقعیت جغرافیایی N384655  E454716 ، در کناره رود ارس  در منطقه حفاظت شده کیامکی،(استان آذربایجان شرقی) قرار دارد. برای دیدن این آبشار  باید از ارسی به سمت ماهاران پیاده حرکن کنید و یا اینکه از خود ماهاران در مسیر آب پایین بیایید. این آبشار بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارد و در دره ماهاران واقع شده است.

 دره ماهاران و آبشار زیبای آن در نزدیکی روستای قشلاق در دامنه شمالی کیامکی داغ و در جنوب شرقی لیوارجان واقع شده است. مناطق زيباي طبيعي چون آسياب خرابه، ماهاران و روستاهاي سرسبز و خرم با باغات ميوه، جلفا را به يکي از زيباترين مناطق آذربايجان مبدل ساخته است. وجود دره ماهاران و آبشار زيباي آن در نزديکي روستاي قشلاق در دامنه شالي کيامکي داغ و در جنوب شرقي ليوارجان، موجب شده است همه ساله بسياري از علاقمندان طبيعت، گردشگران و کوهوردان به ديدار آبشارها، علفزارهاي وحشي و مناطق ييلاقي اين ناحيه بيايند. در اين منطقه به علت وجود اختلاف ارتفاع بسيار در يک محدوده و تفاوت هاي اقليمي متفاوت، فصول رويش گياهان متنوع است. در حاليکه در اواخر زمستان و اوايل بهار در کناره هاي رودخانه ارس درختان به شکوفه نشسته و گل و گياه حال و هواي بهاري در منطقه بوجود آورده است، ارتفاعات جنوبي بويژه ارتفاعات کيامکي داغ، پوشيده از برف است و اوج رويش هاي آن در اواخر بهار و اوايل تابستان اتفاق مي افتد. وجود اين تنوع اقليمي بر جاذبه هاي توريستي منطقه افزوده است و عليرغم ناشناخته مانده اين جاذبه هاي طبيعي، باز هم تعداد کثيري از علاقمندان به طبيعت در فصول مختلف سال از زيبايي هاي اين منطقه ديدن مي کنند.

 در ضلع جنوبي روستاي قشلاق رسوبات كنگلومراي قرمز و خاكستري با ميان لايه هايي از مارن به سن ائوسن قابل مشاهده است و همچنين در سمت غرب نهشته هاي فليش تيپ ائوسن رخنمون دارند، اما منطقه در اثر فعاليت تكتونيكي شديد ترشياري كه اواسط ائوسن آغاز مي شود تحت تاًثير قرار گرفته و در اواخر اليگوسن گدازه هاي ولكانيكهاي داسيتي فوران يافته و كوه قشلاق بوجود آمده است. نفوذ اين گنبدهاي نفوذي و جريان گدازه هاي ولكانيكي مربوط به آن باعث خرد شدن و پوشيده شدن سنگهاي قديميتر شده است. در سنگ ولكانيكي داسيت درصد کوارتز اندکی از گرانيت کم‌تر ولی از ديوريت اندکی بيش‌تر است. داسيت همانند بيروني گرانوديوريت است. اين سنگ در ايران فراوان است و بيش‌تر به رنگ روشن است.

در این‌ منطقه‌ چشمه های کوچک‌ و بزرگی از دامنه‌ کوه ها به‌ دره‌ سرازیر می شود، که‌ آب‌ این چشمه ها و آب‌ حاصل‌ از ذوب‌ برف‌ کوه های اطراف‌ این‌ منطقه‌ در بهار و اوایل‌ تابستان‌ آبشارهای متعددی را در مسیر خود به وجود می آورد، که‌ بسیار جالب‌ و دیدنی ‌می باشد. درخت های میوه‌ دار و درختچه‌ های زرشک‌ و گیاهان‌ طبی و معمولی و انواع‌ گل ها، زیبایی این‌ منطقه‌ را دو چندان کرده است. چشمه‌ آبی زلال‌ از آن‌ محل‌ جاری ‌است‌ که‌ در حول‌ و حوش‌ آن‌ منظره های سرسبزی وجود دارد، آب‌ چشمه های این‌ منطقه‌ بدون‌ املاح‌ و آهک‌ بوده‌ و از بهترین‌ آب های منطقه‌ می باشد. با توجه‌ به‌ موقعیت‌ کوهستانی که‌ این منطقه دارد آب‌ و هوایش‌ معتدل‌ است‌ و همه‌ ساله‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ مردم‌ بسیار زیادی از نقاط مختلف شهرستان و سایر نقاط آذربایجان ‌جهت‌ تفریح‌ و استفاده‌ از آب‌ و هوای معتدل‌ به‌ این منطقه عزیمت‌ می کنند. همچنین وجود دره ماهاران در نزدیکی روستای قشلاق در دامنه شمالی کیامکی داغ و ییلاق “قره چی” در ناحیه جنوبی منطقه کیامکی موجب شده، سیل علاقمندان طبیعت، گردشگران و کوهنوردان فزونی یابد.

شرکت کنندگان در برنامه:
آقایان: آقای حاج ابراهیم مهران نیا به همراه بچه های مؤسسه قرآنی نورالمبین سردرود (51نفر) و مهندس سیامک سامع (سرپرست)، حاج محمود عظیمی، رحیم علیزاده، احمد مالکی، عزیز حسنپور، ابراهیم وهابی، وحید رزاقی، اسد دشمنجو، سلمان عبدالله زاده، یونس فخری، مجدیپور ...

گزارش برنامه:

بازگشت

افزودن یک دیدگاه